Sumienie do kosza?
Trybunał w Strasburgu zbył milczeniem rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego, w której potwierdzono m.in., że nie można pociągnąć do odpowiedzialności z powodu odmowy aborcji.
Europejski Trybunał Praw Człowieka opublikował niedawno swoje decyzje w sprawach (Grimmark p. Szwecji i Steen p. Szwecji). Okoliczności faktyczne obu spraw były podobne – obie kobiety pracowały jako pielęgniarki, a po odbyciu stosownych studiów uzupełniających chciały rozpocząć pracę jako położne. W rozmowach kwalifikacyjnych obie informowały, że z uwagi na swoje przekonania nie chcą uczestniczyć w zabiegach aborcji, deklarując chęć podejmowania wszelkich innych czynności położniczych, w tym oczywiście pomocy przy narodzinach i opieki nad noworodkami. Mimo braków kadrowych w kilku miejscach odmówiono im propozycji zatrudnienia, jako jedyny powód podając ich niezgodę na branie udziału w zabiegach przerywania ciąży.
Położne wniosły skargi najpierw do szwedzkiego rzecznika praw obywatelskich, a następnie do sądów, powołując się zwłaszcza na art. 9 Europejskiej konwencji praw człowieka (prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania). Jednakże żadna z tych instytucji nie dopatrzyła się naruszenia praw obu kobiet, uznając, że pracodawca-ośrodek zdrowia może domagać się od położnych wykonywania wszystkich czynności zgodnych z obowiązującym prawem.
Po wykorzystaniu ścieżki krajowej odwołały się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta